Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SkÃ¥lar 9401238



*

nr 940 1238


Skålar

på fot, 2 st, silver, höjd: 13-17, vikt: 340 ca g


Kondition: graverad

Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 februari 2015
kl 19:39:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/2 10:57:35 1      800 kr
9/2 17:53:25 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot silver skålar ädelmetall
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:13
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:40
  • 6750 Matservisdelar
    50 delar ca. Gustavsberg, Röd Fasan, 12 mattallrik..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:25
  • 6180 SkÃ¥lar
    + fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:08
  • 6551 SkÃ¥lar
    + fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:43
  • 6730 SkÃ¥lar
    2 st, Orrefors, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. ..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:17




Ladda ner broschyr